szkolastazpraca.pl

Staż czy praktyki?

group-of-young-people-differing-careers-smaller_500x333

Jeśli rozpoczynacie swoją zawodową drogę to warto będzie się do tego odpowiednio przygotować. Trzeba pamiętać, że konkurencja w walce o pracę będzie bardzo duża i znalezienie idealnego zatrudnienia nie będzie takie proste. o czym więc trzeba pamiętać i jak działać, by jednak udało się znaleźć tą udaną pracę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że bardzo wiele zależeć będzie od naszego doświadczenia. Dlatego zawczasu trzeba rozpocząć starania nad swoją drogą zawodową. Kluczowa sprawa, o której trzeba pamiętać to przede wszystkim szukanie dla siebie praktyk albo staży, które pozwolą na zdobycie doświadczenia i sprawią, że będziemy się rozwijać. Ale czym tak naprawdę różnią się praktyki od staży? Czy kiedyś się nad tym zastanawialiście? Jeśli nie, a jednak chcecie na ten temat coś wiedzieć to nasz wpis może przypaść Wam do gustu, może łatwiej będzie Wam podjąć odpowiednią zawodową drogę.

Staż a praktyki – czym się różnią?

Close up a calendar page

Wiele osób powie nam, że będą się one różnić wyłącznie nazwą. I oczywiście jakaś racja w tym rzeczywiście będzie, ponieważ te różnice są tutaj minimalne i dlatego takie określenia często się pojawiają. w praktyce są pewne elementy, które będą te dwie formy rozwoju zawodowego odróżnić. Przede wszystkim praktyki i staż są skierowane najczęściej do nieco innych grup. Taki podstawowy podział o jakim można powiedzieć to praktyki skierowane są raczej do studentów, staż zaś do absolwentów. To właśnie staż zawodowy traktowany

Confident partners sitting at the table and shaking hands

może być również jakoś coś poważniejszego niż praktyki.

Dlatego właśnie taki wyróżnić może być potraktowany jako ten podstawowy. Zasada jest tak, że praktyki trwają nie więcej niż 3 miesiące i w większości przypadków są niepłatne. Jest to szansa dla drugiej osoby z zapoznaniem się z firmą. Najczęściej praktykant nie ma określonego rodzaju zadań do wykonania, a jego grafik będzie bardzo mocno elastyczny i zależeć będzie od różnych jego innych zajęć. Ma przede wszystkim zapoznać się z firmą i pomóc w najprostszych pracach. Natomiast staż ma charakter poważniejszy, może być organizowany albo przez firmę albo też jako element związany z pośrednictwem ze strony urzędu pracy. takie staże cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród bezrobotnych. Staż ma już charakter podobny do zatrudnienia, ponieważ mamy ściśle określone obowiązuje nasz godziny pracy, w których musimy się pojawić, a obok tego będziemy mieli już określone warunki zatrudnienia, na jakie warto zwrócić uwagę. Będziemy dostawali konkretne zadania do wykonania, które będą właśnie naszymi. Możemy być pod czyimś patronatem, ale jednak będziemy bardziej samodzielni w tym co robimy niż na praktykach.
Niezależnie od tego czy będziemy brać udział w praktykach czy stażu jest to pewna forma szansy dla nas na zawodowy rozwój i warto z niej skorzystać. Oba te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jeśli jednak mamy szansę na staż i praktyki wybierajmy staż, ponieważ tam również szansa na wynagrodzenie będzie większa a jednocześnie dostaniemy pewne zadania do wykonania, będziemy się usamodzielniać.

Scroll To Top