szkolastazpraca.pl

Pierwsza praca

fotoZanim podpiszemy pierwszą umowę o pracę pewnie będziemy mieli wiele pytań i wątpliwości. Wiele kwestii będzie budziło nasze zainteresowanie i długo będziemy się zastanawiać czy podejmujemy dobrą decyzję. Dlatego właśnie do tego momentu warto się odpowiednio przygotować, tak by już przed podpisaniem umowy mieć na tyle rozległą wiedzę, by rzeczywiście podjąć decyzję, która będzie odpowiednio racjonalna. Umowa o pracę to najwyższy kontrakt zawodowy, jeśli można tak to nazwać. Właściwie tylko na takie umowie możemy nosić pełnoprawnie miano pracownika. Natomiast podmiot, który będzie nas zatrudniał wtedy stanie się pracodawcę. Kodeks pracy te pojęcia rezerwuje wyłącznie dla tych umów.

Przed pierwszą pracęwspolpraca-praca-zgoda-uscisk-dloni_20834505

Jeśli będziemy zaczynać pierwsza pracę a na studiach nie mieliśmy odpowiedniego przygotowania z zakresu prawa pracy to będzie to dla nas dość trudne by wybrać odpowiednio i uniknąć problemów z nieuczciwymi praktykami niektórych firm. Warto doskonale wiedzieć jakie prawa mamy jako pracownicy a jakie kwestie pracodawca reguluje sam. Mamy cos takiego jak regulamin miejsca pracy i tutaj często pracodawcy w jakieś mierze chcą obchodzić hierarchicznie wyższe normy Kodeksu Pracy i jak się okazuje niekiedy rzeczywiście się to udaje. Dlatego umowa to jedno, ale sprawdzajmy jak wyglądają i co się znajduje w załącznikach, które do takiej umowy będą nam zaproponowane. Każdy dokument, który podpisujemy jest naszym pewnym zobowiązaniem i dlatego wyłącznie, gdy będziemy działać racjonalnie unikniemy niepotrzebnych problemów.

shutterstock_89710018_627bJeśli ktoś rozpoczyna poszukiwania pracy już na samym początku powinien się zainteresować tym jakie uwarunkowania są mu proponowane. Czy będzie to umowa o pracę czy jeden z kontraktów cywilnych. Nie można zapominać o tym, że wyłącznie umowa o pracę gwarantuje nam odpowiednie uposażenie i tylko takich umów dotyczyć będzie pensja minimalna. Jednocześnie trzeba pamiętać, że również prawo do urlopu wiąże się bezpośrednio z umowami o pracę. Nie dostaniemy takiego prawa na kontrakcie cywilnym, chyba że wyraźnie będzie to zapisane.
W trakcie podpisywania umowy o pracę na pewno warto sprawdzić jej warunki, ale najważniejsze to być świadomym tych przepisów jakie znajdują się w Kodeksie Pracy, ponieważ to one zawsze wszystko warunkują i są najważniejsze, a umowa o prace nie może ich znosić. To właśnie w tym zakresie prawodawca daje nam rzeczywiście potężną ochronę i to bardzo korzystne dla pracowników.
Podpisywanie pierwszej umowy o pracę może być oczywiście stresujące, ale jeśli wcześniej się do tego odpowiednio przygotujemy nie powinno się nic złego wydarzyć i rzeczywiście dostaniemy takie warunki zatrudnienia, z których będziemy zadowoleni. W naszym przekonaniu taką najważniejszą kwestią będzie zawsze szukanie pracy, która nam będzie odpowiadać i dalej prosta rozmowa z pracodawcą o warunkach jakie ma nam do zaproponowania. Jak w każdej sytuacji życiowej liczy się także czytanie tego co jest nam podane do podpisania.

Scroll To Top