szkolastazpraca.pl

Liceum czy technikum? A może zawodówka?

242074fa5102c9-645-334-9-0-742-385 Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to tak naprawdę już początek naszej drogi zawodowej i wydaje się, że nad ostateczną decyzją będzie trzeba się naprawdę dobrze zastanowić. Musimy pamiętać, że ten wybór może potem rzutować na nasze perspektywy zawodowego rozwoju. Należy pamiętać, że na tą chwilę większość osób będzie szła na studia i pod tym kątem również dobrze będzie rozważać wybór takiej szkoły. Tych elementów, na które musimy zwracać uwagę będzie rzeczywiście sporo. Co jednak najważniejsze to własne chęci i możliwości pod kątem naukowym. Wybór może być pomiędzy liceum, technikum i szkołą zawodową. I w zależności od własnych chęci czy przyszłych zajęć powinniśmy pomyśleć o tym jaka szkoła będzie dla nas rzeczywiście najlepsza. Przede wszystkim każda szkoła ma swoją charakterystykę i wyraźnie wpłynie na to co będzie się z nami potem działo. W tym momencie przede wszystkim warto stawiać na racjonalność i wybór szkoły powinien być zawsze podyktowany kwestiami bezpośrednio związanymi z tym co daje nam rynek pracy w naszym kraju.

Kiedy warto wybierać liceum?matura-egzamin-matematyka_22334576

Decyzja o tym, by iść do liceum bardzo często podyktowana jest względami naukowymi. Jeśli komuś idzie całkiem dobrze z nauką to na pewno będzie chciał to kontynuować już po gimnazjum. Właśnie z tego powodu tak dobrym wyborem będzie liceum. Ale musimy pamiętać, że już z samej nazwy wynika, że jest to nauczanie wyłącznie ogólnokształcące i to wyraźnie wpłynie na jego charakter. W Liceum nie będziemy mogli przygotować się do wykonywania jakiegoś zawodu. Nie będziemy właściwie gotowi, by iść do jakieś konkretnej pracy, nasze umiejętności nie będą precyzowane w żadnym kierunku. Dlatego jeśli myślimy o zawodowych perspektywach tak naprawdę liceum będzie jednym słusznym wyborem, jeśli będziemy myśleć dalej o kształceniu na studiach. Liceum przygotuje nas do takiego kształcenia i potem będzie można wybrać się na studia już sprecyzowane tematycznie, które przygotują nas do pracy zawodowej. Jeśli ktoś wychodzi z założenia, że na studia nie pójdzie, albo waha się co do tego to oczywiście liceum nie będzie dla niego dobrym wyborem.

praca-dorywczaTechnikum lub szkoła zawodowa – przygotuj się do zawodu

Osoba, która nie planuje iść na studia po zakończeniu szkoły ponadgimnazjalnej pojawia się na rynku pracy i musi rozpocząć swoją zawodową drogę. Pojawia się jednak pytanie czy do tej drogi w ogóle będzie taka osoba przygotowana. Jak się często okazuje takie osoby nie mają żadnego zawodowego przygotowania i trudno im sobie poradzić na wymagającym rynku zawodowym. Tak rodzą się problemy wielu, szczególnie młodych osób. Dlatego liceum nie będzie tutaj dobrą decyzją, ponieważ tego przygotowania po nim nie dostaniemy. Natomiast wyborem dla tych osób mogą być technika albo szkoły zawodowe. Oba te profile mają za zadanie przygotować już do wykonywania konkretnego zawodu. Przed laty były to bardzo poważnie traktowane szkoły, szczególnie technika, gdzie uczniowie dobrze przygotowywali się do wykonywania zawodu i wiele takich szkół miało swoją renomę. Współcześnie niestety straciły one na popularności, ponieważ bardzo często kojarzone są ze słabszymi uczniami. To błędne myślenie, które niestety sprawia, że te szkoły są niedoceniane i wielu uczniów nie chce tam iść nawet jeśli nie planują nauki na studiach. W ten sposób jednak perspektywy zawodowe uczniów są praktycznie żadne, ponieważ ani nie mają wykształcenia wyższego ani nie są przygotowani do pracy po technikum czy zawodówce. Tak niestety mnoży się w naszym kraju plaga bezrobotnych młodych osób. Dlatego lepiej być po dobrym perspektywicznym technikum niż iść na siłę do liceum i na obojętnie jakie studia.

Scroll To Top